Prawidłowe żywienie psów część II Karmy komercyjne 0
Prawidłowe żywienie psów część II Karmy komercyjne

Wybierając gotową karmę należy zwracać uwagę na jej typ i skład. Ważną kwestią jest określenie, czy dany produkt jest karmą bytową, czyli pełnoporcjową, czy uzupełniającą. Tylko w pierwszym przypadku zapewni ona zwierzęciu wszystkie niezbędne substancje odżywcze dziennej dawki. Stanie się tak jednak tylko w przypadku, gdy dobierzemy karmę bytową przeznaczoną dla właściwego gatunku i wieku zwierzęcia. Przykładowo pełnoporcjowa karma dla dorosłych psów nie zapewni odpowiednich dawek składników szczeniakowi (i odwrotnie). 

czytaj całość »
Prawidłowe żywienie psów 1
Prawidłowe żywienie psów

 

Odpowiednie żywienie jest podstawą zdrowego życia psa. Składniki pobierane z pokarmu budują cały organizm zwierzęcia i wpływają na jego funkcjonowanie, a niedobory poszczególnych substancji mają realne przełożenie na występowanie chorób narządowych i systemowych. Dlatego tak ważnym jest zapewnienie psu odpowiedniego pokarmu, zawierającego wszystkie potrzebne mu elementy i pozbawionego substancji szkodliwych. Na rynku dostępnych jest wiele odpowiednich modeli żywienia, lecz niestety jeszcze więcej jest opcji nieodpowiednich. Wybór dobrego składu i wielkości dawki pokarmowej jest utrudniony przez różnorodność ras psów, ich wielkość, aktywność, wiek, oraz choroby towarzyszące. Jak wybrać żywienie dostosowane do potrzeb psa i naszych, oraz na co zwracać uwagę? Po te, oraz inne informacje zapraszam do czytania dalszych części artykułu.

czytaj całość »
Choroby żołądka - wrzody żołądka, skręt żołądka, refluks, gastritis 0
Choroby żołądka - wrzody żołądka, skręt żołądka, refluks, gastritis

Układ pokarmowy to bez wątpienia bardzo ważna część ciała. Organizmy zbudowane są jednak w taki sposób, że żadnego z układów nie sposób nazwać najważniejszym. Czymże jest bowiem sprawny układ pokarmowy dla zwierzęcia z niewydolnym układem oddechowym, lub sprawny układ oddechowy, przy niesprawnym wydalniczym? Podobnie sprawa wygląda przy poszczególnych narządach w danym układzie. Tym samym żołądek objęty chorobą jest w stanie zaburzyć funkcjonowanie całego układu pokarmowego psa, lub nawet doprowadzić do jego śmierci.

czytaj całość »
Co to jest agility? 0
Co to jest agility?

Agility to jeden z najpopularniejszych psich sportów, w którym pies prowadzony komendami głosowymi i ruchowymi opiekuna musi jak najszybciej pokonać specjalnie wyznaczony tor przeszkód. Aby to osiągnąć konieczne jest idealne zgranie i wzajemne zrozumienie między psem a jego przewodnikiem. Sport ten powinien być przede wszystkim dobrą zabawą dla psów i ich opiekunów, wzmacniającą ich więź. Można trenować go na własnym podwórku, lub nieoficjalnie z innymi pasjonatami na specjalnych ringach. Gdy opanujemy podstawy sportu – możemy wystartować w zawodach, o których będzie mowa w dalszej części artykułu.

czytaj całość »
Zespolenie wrotno-oboczne u psów 0
Zespolenie wrotno-oboczne u psów

Zespolenie wrotno–oboczne u psów.

Pod tym skomplikowanym pojęciem kryje się wbrew pozorom prosta w swej istocie jednostka chorobowa. Jak rozpoznać czy nasz pies na nią choruje i co to dla niego oznacza wyjaśnię za chwilę, lecz przed przystąpieniem do tematu należałoby wytłumaczyć podstawowe pojęcia pojawiające się już w nazwie choroby:

  • Zespolenie dotyczy połączenia naczyń krwionośnych, które fizjologicznie powinny stanowić osobne, niepołączone ścieżki. Z powodu takiego połączenia zmienia się częściowo kierunek przepływu krwi, przez co może ona ominąć ważne dla organizmu narządy. Skutkiem może być ograniczenie dostępu krwi, lub jej konkretnych składników dla danego narządu, lub zmiany w składzie krwi, gdyż każdy narząd wprowadza, lub usuwa z krwi istotne dla niego substancje.

  • W przypadku omawianej choroby zespolenie dotyczy żyły wrotnej (doprowadzającej krew do wątroby) i naczyń krążenia ogólnego (najczęściej żyły głównej doogonowej, lub żyły nieparzystej), przez co krew omija wątrobę „bokiem” - stąd określenie „wrotno-oboczne”.

czytaj całość »
Na co zwrócić uwagę wybierając przysmaki dla psa? 0
Na co zwrócić uwagę wybierając przysmaki dla psa?

Podstawę diety naszego czworonożnego przyjaciela powinna stanowić wysokomięsna, wartościowa karma. Należy jednak pamiętać o jej urozmaiceniu różnymi smakołykami. Sprawdzą się one jako nagroda, będą też nieocenione podczas nauki sztuczek, a także w stresujących sytuacjach (na przykład po wizycie u weterynarza). Musimy jednak pamiętać, by przysmaki dla psa były nie tylko smaczne, ale też zdrowe.

czytaj całość »
Ciąża urojona u suczek. Skąd się bierze, jak przebiega i jak jej zapobiegać? 0
Ciąża urojona u suczek. Skąd się bierze, jak przebiega i jak jej zapobiegać?

Ciąża urojona u suczek. Skąd się bierze, jak przebiega i jak jej zapobiegać?

Gdy stajemy przed wyborem psa na przyszłego członka rodziny, częstym kryterium jakim się kierujemy jest jego płeć – z jednej strony słusznie, gdyż płeć wiąże się z różnymi zachowaniami i ewentualnymi chorobami psa. Z drugiej strony zarówno w przypadku samca, jak i samicy możemy większej części problemów związanych z płcią uniknąć za pomocą kastracji.

czytaj całość »
Zatrucia u psów 0
Zatrucia u psów

Zatrucia u psa. Jak ich uniknąć, jak je rozpoznać, jak postępować gdy pies zje coś szkodliwego  i co w ogóle jest dla psa niebezpieczne?

Zatrucia stanowią dużą część przypadków, z jakimi psy trafiają do lekarzy weterynarii. Wszechobecne wymioty, biegunki, osłabienie, lub zły humor czworonoga często spowodowane są niewłaściwą zawartością żołądka. Za groźną naturą zatruć przemawia fakt, że może do nich dochodzić w najróżniejszych sytuacjach.

czytaj całość »
Zabawki, które aktywują psi umysł 0
Zabawki, które aktywują psi umysł

Zabawki, które aktywują psi umysł 

Psy zostały udomowione przez człowieka i celowo selekcjonowane do wykonywania określonych prac. Kiedy bierzemy psa konkretnej rasy, często nie zastanawiamy się nad tym, do czego ten pies jest stworzony i liczymy na to, że będzie mu z nami dobrze, bo damy mu dach nad głową, jedzenie, duży ogród i swoją miłość...

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl