Blog o psach
Mało kto lubi skrajne upały. Wysoka temperatura potrafi utrudnić życie. Na szczęście istnieją sposoby, które pomagają nam przetrwać lato, np. lekka odzież czy zimne napoje. A co z naszymi kochanymi, czworonożnymi przyjaciółmi? Jak schłodzić psa i ulżyć mu w gorące dni? Poniżej zebraliśmy kilka wskazówek!
Dlaczego spacer z psem jest ważny?
Regularna aktywność fizyczna to niezbędny element w życiu każdego czworonoga, nawet jeśli Twój zwierzak ma do dyspozycji podwórko, należy regularnie zabierać go na długie i urozmaicone spacery. Dlaczego? Już odpowiadamy!
Codziennie myjesz zęby, regularnie odwiedzasz gabinet stomatologiczny i robisz wszystko, by jak najdłużej cieszyć się zdrowym i lśniącym uśmiechem? Ale czy pamiętasz, że Twój pupil też wymaga dbania o zęby i jest w tej kwestii zdany wyłącznie na Ciebie? Masz ogromny wypływ na stan jamy ustnej swojego psa – wiele zależy bowiem od codziennej profilaktyki i domowych zabiegów pielęgnacyjnych.
Podobnie jak ludzie, nasze psy również uwielbiają od czasu do czasu pyszne przekąski. Na szczęście obecnie można znaleźć wiele smacznych, a zarazem zdrowych przekąsek dla naszych pupili. Przysmaki mogą się różnić pod wieloma aspektami, m.in. kształtem, smakiem, wielkością, konsystencją, a także swoją funkcjonalnością.
Węch to najważniejszy zmysł psa. W psim nosie drzemią ogromne możliwości, podczas gdy człowiek ma tylko 5 mln receptorów zapachu, pies ma ich ok. 200 mln!!
Niestety wielu właścicieli zapomina o niezwykłych zdolnościach węchowych swoich pupili i nie stymuluje tego zmysłu prawidłowo.
Aby móc to robić nawet w warunkach domowych, warto wykorzystać różnego rodzaju zabawki węchowe m.in. maty i kule węchowe, w które chowamy granulki suchej karmy lub smakołyki, tak aby pies węsząc odnajdywał po kolei kąski, które zostały ukryte.
Zabawa z czworonożnym przyjacielem to nie tylko doskonały przepis na wspólne spędzanie czasu. To również nieodłączny element wychowania oraz sposób na zaspokojenie instynktu łowcy i drapieżcy. Tak, nawet w naszym ukochanym kanapowcu drzemie drapieżnik, który od czasu do czasu potrzebuje polować, gryźć i... szarpać! By zaspokoić te potrzeby, wystarczy zainwestować w porządne szarpaki dla psa. Zapewniamy, że pupile je uwielbiają!
Psy są drapieżnikami. To znaczy, że żywią się (a przynajmniej powinny) w głównej mierze mięsem, które muszą sobie upolować (czyli wytropić, dogonić, złapać, zabić i rozszarpać, a na końcu te rozszarpane kawałki połknąć). Jak natomiast wygląda dieta większości dzisiejszych psów? Sucha lub mokra karma podana w misce, którą pies dostaje pod nos i pochłania w kilka minut (optymistycznie zakładając). Ile natomiast trwałoby polowanie zakończone sukcesem?
Odrobaczanie jest to zabieg polegający na podaniu zwierzęciu preparatu farmakologicznego przeciwko pasożytom wewnętrznym. Usuwa on pasożyty z organizmu, lecz nie zapobiega kolejnej inwazji w przyszłości. Psy odrobacza się profilaktycznie, lub w odpowiedzi na stwierdzoną inwazję pasożytniczą. O tym, dlaczego warto badać kał danego zwierzęcia przed zabiegiem odrobaczania – przeczytacie w dalszej części artykułu.
W Polsce niestety panuje mit, że odpowiednim posiłkiem dla psa jest ryż z dodatkiem gotowanego mięsa i warzyw. Niestety taki model żywienia nie jest zdrowy, podobnie jak karmienie resztkami z ludzkiego stołu. To, że psy dają radę żyć przy takim pokarmie nie oznacza że zapewnia im on dobre warunki. W większości przypadków powoduje tylko powolny rozwój chorób, które objawią się w późniejszym wieku psa. Często po zmianie diety na prawidłową okazuje się że dany pies ma o wiele weselszy charakter, znacznie więcej energii, lub dużo ładniejszą sierść.
Wybierając gotową karmę należy zwracać uwagę na jej typ i skład. Ważną kwestią jest określenie, czy dany produkt jest karmą bytową, czyli pełnoporcjową, czy uzupełniającą. Tylko w pierwszym przypadku zapewni ona zwierzęciu wszystkie niezbędne substancje odżywcze dziennej dawki. Stanie się tak jednak tylko w przypadku, gdy dobierzemy karmę bytową przeznaczoną dla właściwego gatunku i wieku zwierzęcia. Przykładowo pełnoporcjowa karma dla dorosłych psów nie zapewni odpowiednich dawek składników szczeniakowi (i odwrotnie).
Odpowiednie żywienie jest podstawą zdrowego życia psa. Składniki pobierane z pokarmu budują cały organizm zwierzęcia i wpływają na jego funkcjonowanie, a niedobory poszczególnych substancji mają realne przełożenie na występowanie chorób narządowych i systemowych. Dlatego tak ważnym jest zapewnienie psu odpowiedniego pokarmu, zawierającego wszystkie potrzebne mu elementy i pozbawionego substancji szkodliwych. Na rynku dostępnych jest wiele odpowiednich modeli żywienia, lecz niestety jeszcze więcej jest opcji nieodpowiednich. Wybór dobrego składu i wielkości dawki pokarmowej jest utrudniony przez różnorodność ras psów, ich wielkość, aktywność, wiek, oraz choroby towarzyszące. Jak wybrać żywienie dostosowane do potrzeb psa i naszych, oraz na co zwracać uwagę? Po te, oraz inne informacje zapraszam do czytania dalszych części artykułu.
Układ pokarmowy to bez wątpienia bardzo ważna część ciała. Organizmy zbudowane są jednak w taki sposób, że żadnego z układów nie sposób nazwać najważniejszym. Czymże jest bowiem sprawny układ pokarmowy dla zwierzęcia z niewydolnym układem oddechowym, lub sprawny układ oddechowy, przy niesprawnym wydalniczym? Podobnie sprawa wygląda przy poszczególnych narządach w danym układzie. Tym samym żołądek objęty chorobą jest w stanie zaburzyć funkcjonowanie całego układu pokarmowego psa, lub nawet doprowadzić do jego śmierci.
Agility to jeden z najpopularniejszych psich sportów, w którym pies prowadzony komendami głosowymi i ruchowymi opiekuna musi jak najszybciej pokonać specjalnie wyznaczony tor przeszkód. Aby to osiągnąć konieczne jest idealne zgranie i wzajemne zrozumienie między psem a jego przewodnikiem. Sport ten powinien być przede wszystkim dobrą zabawą dla psów i ich opiekunów, wzmacniającą ich więź. Można trenować go na własnym podwórku, lub nieoficjalnie z innymi pasjonatami na specjalnych ringach. Gdy opanujemy podstawy sportu – możemy wystartować w zawodach, o których będzie mowa w dalszej części artykułu.
Zespolenie wrotno–oboczne u psów.
Pod tym skomplikowanym pojęciem kryje się wbrew pozorom prosta w swej istocie jednostka chorobowa. Jak rozpoznać czy nasz pies na nią choruje i co to dla niego oznacza wyjaśnię za chwilę, lecz przed przystąpieniem do tematu należałoby wytłumaczyć podstawowe pojęcia pojawiające się już w nazwie choroby:
-
Zespolenie dotyczy połączenia naczyń krwionośnych, które fizjologicznie powinny stanowić osobne, niepołączone ścieżki. Z powodu takiego połączenia zmienia się częściowo kierunek przepływu krwi, przez co może ona ominąć ważne dla organizmu narządy. Skutkiem może być ograniczenie dostępu krwi, lub jej konkretnych składników dla danego narządu, lub zmiany w składzie krwi, gdyż każdy narząd wprowadza, lub usuwa z krwi istotne dla niego substancje.
-
W przypadku omawianej choroby zespolenie dotyczy żyły wrotnej (doprowadzającej krew do wątroby) i naczyń krążenia ogólnego (najczęściej żyły głównej doogonowej, lub żyły nieparzystej), przez co krew omija wątrobę „bokiem” - stąd określenie „wrotno-oboczne”.
Podstawę diety naszego czworonożnego przyjaciela powinna stanowić wysokomięsna, wartościowa karma. Należy jednak pamiętać o jej urozmaiceniu różnymi smakołykami. Sprawdzą się one jako nagroda, będą też nieocenione podczas nauki sztuczek, a także w stresujących sytuacjach (na przykład po wizycie u weterynarza). Musimy jednak pamiętać, by przysmaki dla psa były nie tylko smaczne, ale też zdrowe.
Ciąża urojona u suczek. Skąd się bierze, jak przebiega i jak jej zapobiegać?
Gdy stajemy przed wyborem psa na przyszłego członka rodziny, częstym kryterium jakim się kierujemy jest jego płeć – z jednej strony słusznie, gdyż płeć wiąże się z różnymi zachowaniami i ewentualnymi chorobami psa. Z drugiej strony zarówno w przypadku samca, jak i samicy możemy większej części problemów związanych z płcią uniknąć za pomocą kastracji.
Zatrucia u psa. Jak ich uniknąć, jak je rozpoznać, jak postępować gdy pies zje coś szkodliwego i co w ogóle jest dla psa niebezpieczne?
Zatrucia stanowią dużą część przypadków, z jakimi psy trafiają do lekarzy weterynarii. Wszechobecne wymioty, biegunki, osłabienie, lub zły humor czworonoga często spowodowane są niewłaściwą zawartością żołądka. Za groźną naturą zatruć przemawia fakt, że może do nich dochodzić w najróżniejszych sytuacjach.
Zabawki, które aktywują psi umysł
Psy zostały udomowione przez człowieka i celowo selekcjonowane do wykonywania określonych prac. Kiedy bierzemy psa konkretnej rasy, często nie zastanawiamy się nad tym, do czego ten pies jest stworzony i liczymy na to, że będzie mu z nami dobrze, bo damy mu dach nad głową, jedzenie, duży ogród i swoją miłość...