Kategorie artykułów

Odrobaczanie psów

0
Odrobaczanie psów

Odrobaczanie jest to zabieg polegający na podaniu zwierzęciu preparatu farmakologicznego przeciwko pasożytom wewnętrznym. Usuwa on pasożyty z organizmu, lecz nie zapobiega kolejnej inwazji w przyszłości. Psy odrobacza się profilaktycznie, lub w odpowiedzi na stwierdzoną inwazję pasożytniczą. O tym, dlaczego warto badać kał danego zwierzęcia przed zabiegiem odrobaczania – przeczytacie w dalszej części artykułu.

Odrobaczanie psa, tuż obok szczepienia go przeciwko chorobom zakaźnym jest jednym z najważniejszych obowiązków opiekuna zwierzęcia.

Żeby poznać wagę tego obowiązku warto jest zgłębić istotę problemu:

Kilka słów o pasożytach:

Pasożyty to istoty, których cykl rozwojowy jest zależny od jednego, lub kilku żywicieli. Dzielą się one na takie, które występują wewnątrz, lub na zewnątrz psa. To właśnie pasożyty wewnętrzne zwane są popularnie „robakami”. Stanowią one zróżnicowaną grupę stworzeń zagrażających naszym psom. Wyróżniamy wśród nich pasożyty jelitowe:

 

  • Płazińce, np.:

    • Tasiemiec psi (Dipylidium caninum) – przenosi się za pomocą pcheł, lub wszy.Lokalizuje się w jelicie. Wydala szkodliwe dla organizmu psa składniki przemiany materii. Może doprowadzić do zamknięcia światła jelita. Do objawów tasiemczycy należą wymioty, naprzemienne biegunki i zaparcia, obecność śluzu w kale, oraz czasem chwiejny chód i napady padaczkowe.

    • Tasiemiec bąblowiec (E. Granulosus)

  • Obleńce, np.:

    • Glista psia (Toxocara canis) – inwazja drogą pokarmową, przez łożysko, lub mleko. Wędrówka z krwią do narządów wewnętrznych. Larwy odkrztuszane z płuc są ponownie połykane i w jelicie osiągają dojrzałość płciową. Objawy inwazji: biegunki, chudnięcie, kaszel, apatia, słaba, wypadająca sierść.

    • Tęgoryjce (Ancylostoma caninum)– zarażenie drogą pokarmową, przez skórę, lub mleko matki. Są to pasożyty żywiące się krwią psów i kotów. Ich inwazja może skutkować niedokrwistością i anemią. Pozostałe objawy inwazji tęgoryjców to m.in. brak apetytu, chudnięcie, blade błony śluzowe, biegunki, duszności.

    • Włosogłówki (Trichuris vulpis) – zarażenie drogą pokarmową. Włosogłówki również żywią się krwią psów. Objawem ich inwazji są m.in. krwiste biegunki, utrata wagi, osłabienie, gorączka, a także zahamowanie wzrostu u szczeniąt.

 

  • Pierwotniaki – to również pasożyty wewnętrzne, lecz nie są określane mianem „robaków”.

      • Giardia lamblia

      • Cystoisospora canis

      • Cryptosporidium canis

      • Neospora caninum

Do pasożytów wewnętrznych pozajelitowych należy m.in. nicień sercowy, płucny i podskórny.

Ektopasożyty – żerują na zewnątrz zwierzęcia. Należą tu pchły, kleszcze, wszy, wszoły i świerzbowce. Mogą przyczyniać się do roznoszenia pasożytów wewnętrznych.

 

Jak dochodzi do zarażenia pasożytami?

Jak już było wcześniej wymieniane, do zarażenia dochodzi najczęściej drogą pokarmową. Może to spotkać psa podczas spacerów, gdy np. poliże zanieczyszczoną trawę, lub napije się wody z kałuży. Inwazja może przytrafić się też psu wewnątrz domu, przykładowo gdy zacznie on gryźć buty właścicieli z brudną po spacerze podeszwą.

Zarażenie szczeniaków może odbyć się już w łonie matki (glista psia), lub po urodzeniu poprzez wypicie mleka zarażonej suki (glista psia, tęgoryjce).

Niektóre pasożyty przenoszone są przez komary, kleszcze, wszy i wszoły, lub mogą wniknąć przez skórę psa. Zjedzenie zarażonej pchły przez psa skutkuje rozwojem tasiemczycy.

Do inwazji może dojść także poprzez kopulację, lub kontakt z wydzielinami chorego zwierzęcia (nicień płucny).

 

Objawy robaczycy

Dorosłe psy zazwyczaj nie wykazują objawów zarobaczenia. Pojawiają się one dopiero w zaawansowanym stadium inwazji, przy dużej liczbie pasożytów.

Do objawów robaczycy należy m.in. brak apetytu, chudnięcie, biegunki, zaparcia, obecność krwi w kale, podrażnienia skóry wokół odbytu, wymioty, powiększony, bolesny brzuch, wzdęcia, apatia, wyniszczenie i chwiejny chód.

Czasem występują problemy oddechowe, takie jak zapalenia płuc, ciężki, niemiarowy oddech, duszności, oraz problemy dermatologiczne: matowa, pozbawiona blasku, słaba sierść, częste ocieranie się o przedmioty, lub gryzienie i drapanie skóry.

 

Powikłania robaczycy:

Pasożyty przede wszystkim „objadają” swojego żywiciela. Groźne jest nie tyle to, że zabierają mu cały pokarm, lecz to, że wybierają z niego najlepsze, najcenniejsze składniki - doprowadzając do niedoborów, lub zahamowania wzrostu szczeniąt. Następnie pasożyty wydalają szkodliwe składniki przemiany materii do organizmu psa, co przy dużym zarobaczeniu może wywoływać zatrucia i alergie. Duże zarobaczenie może doprowadzić do zwężenia, lub zamknięcia światła jelit, bądź zmian w innych narządach.

Organizm zwierzęcia mobilizuje wszystkie swoje siły w nierówną walkę z pasożytami, przez co jego układ odpornościowy jest osłabiony, a organizm podatny na zakażenia bakteryjne i wirusowe.

 

Zagrożenie dla ludzi:

Zwierzęce pasożyty stanowią również zagrożenie dla ludzi, zwłaszcza dzieci. Choroby, które przenoszą się ze zwierząt na człowieka określane są mianem zoonoz. Ludzie podatni są m.in. na glistę psią, tasiemca pchlego, bąblowca jedno- i wielojamowego, oraz nicienia sercowego i podskórnego. Miejsca w których najczęściej można się zarazić to parki, piaskownice i place zabaw. Mając psa w domu jest się bardziej narażonym, dlatego tak ważna jest profilaktyka przy odrobaczaniu psów i higiena własna. Do zmniejszenia ryzyka w miejscach publicznych można się przyczynić regularnie sprzątając po swoim psie.

 

Badanie

Przed zabiegiem odrobaczania warto u lekarza weterynarii wykonać szczegółowe badanie kału zwierzęcia, czyli tzw. koproskopię. Badanie to wykaże jakie dokładnie pasożyty doskwierają danemu psu. Z tą wiedzą lekarz będzie w stanie dobrać odpowiedni preparat do walki z pasożytem. Jest to ważne, gdyż nie każdy lek działa na każdego pasożyta, przez co – podając lek w ciemno – możemy nie wyleczyć psa z jego problemu.

Próbkę kału do badania najlepiej zbierać z 3 dni, co zwiększa prawdopodobieństwo znalezienia jaj pasożytów. Między kolejnymi pobraniami zebrany materiał należy przechowywać w lodówce.

 

Leczenie

W preparatach przeciwko pasożytom wewnętrznym najczęściej występuje pyrantel, prazikwantel, milbemycyna, lub fenbendazol. Substancje te mogą występować w preparatach pojedynczo, lub łącznie. Leki mogą mieć formę tabletki, zawiesiny, pasty, lub preparatu typu spot-on (ten głównie na pasożyty zewnętrzne, lub czasem wewnętrzne u kotów).

Jeśli opiekun podaje preparat samodzielnie – musi przestrzegać instrukcji jego stosowania, odpowiedniej dawki względem wagi i zalecanego gatunku. Leki dla psów mogą być bardzo toksyczne dla kotów!

Niektóre preparaty wymagają kilkukrotnego podania do pełnego odrobaczenia. Lekarz weterynarii udzieli Ci wszelkich informacji odnośnie wybranego przez niego sposobu leczenia.

 

Profilaktyka:

Pierwsze odrobaczenia szczeniąt wykonuje się od 2 do 4 tygodnia ich życia, co 2-3 tygodnie, aż do 4-6 miesiąca życia, zawsze na tydzień przed każdym szczepieniem. Następnie do ukończenia 12 miesiąca życia psa powinno się go odrobaczać średnio co 4 tygodnie. Po ukończeniu 12 miesiąca zalecane jest odrobaczanie przynajmniej 4 razy w roku - w grupie umiarkowanego ryzyka. W przypadku kontaktu dorosłego psa z dziećmi, lub gdy pies biega bez dozoru - Europejska Rada ds. Parazytoz Zwierząt Towarzyszących zaleca jednak stosowanie schematu odrobaczeń co 4 tygodnie, w celu uniknięcia wydalania jaj pasożytów do otoczenia.

Jeśli w domu przebywa kilka psów – odrobaczanie zawsze należy przeprowadzać synchronicznie – wszystkie psy naraz – by uniknąć wzajemnego zarażania się pasożytami przy naprzemiennym odrobaczaniu.

Pamiętajmy, że brak objawów nie oznacza braku pasożytów u psa.
Bądźmy czujni i dbajmy o siebie, oraz nasze zwierzaki. Profilaktyka przede wszystkim ;)

 

Bibliografia:

Materiały Europejskiej i Polskiej Rady ds. Parazytoz Zwierząt Towarzyszących ESCCAP
https://www.esccap.pl

 

autorka :  Karolina Gajewiak

 

 

 

   Karolina Gajewiak, studentka piątego roku medycyny weterynaryjnej

    Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

    Prowadzi profil edukacyjny dla właścicieli zwierząt o nazwie

    karma.veterinary, możliwy do znalezienia na instagramie oraz facebooku.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl